Результати діяльності асоціації
Створення і функціонування асоціації «Укроліяпром», як підтверджує практика, дозволило не лише зберегти олійно-жирову галузь як єдине ціле, але й сприяло збереженню і розвитку базової нормативно-технічної і технологічної документації, створенню єдиного інформаційно-аналітичного простору, підвищенню рівня наукового забезпечення підприємств.
За період існування асоціації «Укроліяпром» в тяжких економічних умовах виконавча дирекція при співпраці з підприємствами-учасниками асоціації домоглась вирішення ряду важливих питань як у законодавчій сфері, так і у сфері митно-тарифного та технічного регулювання, що не лише забезпечує стабільну роботу підприємств, але й створило сприятливі умови для залучення інвестицій в олійно-жирову промисловість.
Завдячуючи економічному врегулюванню на олійно-жировому ринку у 1999 році та збереженню до цього часу економічних інтересів держави, сільськогосподарської та переробної сфер виробництва і внутрішнього використання шляхом введення вивізного (експортного) мита на насіння соняшнику олійно-жирова галузь швидко вийшла із кризи 1997–98 р.
Олійно-жирова галузь — інвестиційно приваблива, в її розвиток спрямовано значні інвестиції як вітчизняних, так і зарубіжних інвесторів в реконструкцію діючих і будівництво нових заводів. Потужності з переробки олійної сировини в Україні збільшилися з 2,5 млн. тонн у 1998 році до 18,5 млн. тонн у 2016 або в 7,4 раза, а використання потужностей за цей період збільшилось з 30 % до 85 %. За 15 останніх років збудовано 37 нових заводів і модернізовано майже всі підприємства, створено 10 тис. робочих місць. Інвестиції, вкладені в розвиток галузі, перевищують 2 млрд. дол. США.
Одночасно розвивалась інфраструктура в портах: в 6 портах збудовано 16 терміналів (90 % олії експортується морем).
У галузі особлива увага приділяється питанням енергозбереження та переведення підприємств на альтернативні види палива. Завдяки переобладнанню котелень для спалювання лушпиння соняшнику на підприємствах галузі зменшилася залежність від зовнішніх джерел теплової енергії, що дозволяє заощаджувати щорічно майже 350 млн. м3 газу. За рахунок спалювання лушпиння передбачається поступовий перехід на режим повного самозабезпечення підприємств парою і електроенергією.
Досягнення олійно-жирового комплексу України — це розвинена інфраструктура: елеватори, потужні модернізовані підприємства, логістика, морські порти. Головна перевага — потужний експортний потенціал олії соняшникової та шроту, що дозволяє Україні займати лідируючі позиції на світовому ринку та підтримувати динаміку постійного розвитку.
Олійно-жирова галузь України експортоорієнтована. В Україні споживається не більше 10 % виробленої соняшникової олії, решта поставляється на експорт. Це є унікальною особливістю українського ринку соняшникової олії. Україна є лідером з експорту соняшникової олії — 4,8 млн. тонн або близько 60 % від обсягів світового експорту соняшникової олії.
На світових ринках основними споживачами її стали країни ЄС, Китай та Індія.
Українську соняшникову олію цінують і споживають в понад 100 країнах світу, географія експорту постійно розширюється.
Скасування (зниження) імпортних мит Європейським Союзом сприяє розширенню торговельно-економічних відносин між Україною та європейськими країнами, а також дозволить змінити структуру експорту продукції олійно-жирового комплексу України та збільшити експорт продукції з високою доданою вартістю, а саме олії рафінованої фасованої, маргаринової продукції та жирів спеціального призначення.
Перспективним напрямком у розвитку галузі є збільшення обсягів переробки сої та ріпаку, можливе через провадження експортного мита на насіння ріпаку та боби сої.
Як свідчення визнання зусиль асоціації «Укроліяпром» в області стратегічного менеджменту з метою досягнення високих показників роботи олійно-жирової галузі в нових економічних умовах, поліпшення якості продукції та упаковки, розширення асортименту та за підтримку розвитку підприємництва і підняття іміджу підприємств олійно-жирової галузі на території СНД асоціація була нагороджена почесною нагородою — символом якості товарів та послуг — «Золотою медаллю Асоціації сприяння промисловості (SPI)», яка заснована у Франції у 1801 році.