Про чергові загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром»
12 жовтня 2016 року у м. Києві відбулись чергові Загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром».
У доповіді генерального директора асоціації «Укроліяпром» Капшука С. П. «Про результати роботи олійно-жирового комплексу України у 2015/16 МР та прогноз на 2016/17 МР «було відмічено.
За підсумками 2015/16 МР в Україні вироблено понад 16 млн. тонн олійних, з яких перероблено на олію понад 12 млн. тонн. Питома вага насіння соняшнику — 89 %, ріпаку — 2,9 %, сої — 8,1 %. Експортовано — 3,87 млн. тонн. Питома вага соняшнику — 2,1 %, ріпаку — 37,1 %, сої — 60,8 %.
Експертна оцінка щодо виробництва основних видів олій у 2015/16 МР — 5,2 млн. тонн. Питома вага соняшникової олії — 93,8 %, соєвої — 3,4 %, ріпакової — 2,8 %.
Україна залишилась світовим лідером з експорту олії соняшникової — 4,5 млн. тонн.
Олія експортувалась до 105 країн світу.
Основні країни-імпортери української соняшникової олії: Індія- 31 %, Китай — 13,8 %, країни ЄС — 32 %.
У 2015/16 МР Україна використала переваги, отримані внаслідок підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та збільшила обсяги експорту олії соняшникової до цих країн у 2,7 раза.
Прогноз щодо виробництва олійних на 2016/17 МР підвищено до 19 млн. тонн. Питома вага насіння соняшнику — 73 %, ріпаку — 6 %, сої — 21 %.
Виробництво олії соняшникової прогнозується на рекордному рівні понад 5,5 млн. тонн, експорт перевищить 4,9 млн. тонн.
Основні тенденції та напрямки у 2016/17 МР
Ключовими факторами впливу на український олійний ринок є кон»юнктура світового олійного ринку, особливо попит з боку Індії та Китаю, а також погодні умови в головних регіонах виробництва олійних.
Здешевлення олії соняшникової на світовому ринку на фоні зростання цін на соєву та пальмову олії. На початку 2016/17 МР ціни на всі три олії практично зрівнялись (750–800 дол./тонну). Різниці між цінами на соняшникову та соєву олії майже немає. Надалі буде продовжуватись зниження премії між рослинними оліями за рахунок інтенсивного зростання цін на пальмову олію.
Соняшникова олія в останні роки, особливо у поточному маркетинговому році, недооцінена. Одночасно це призводить до зростання попиту на неї та нарощування експорту.
2016/17 МР продовжує демонструвати повну залежність сировинних ринків України не тільки від ситуації на світовому ринку та погодних умов, але також й від коливань на валютному ринку України. При цьому коливання на валютному ринку впливають не тільки на цінову ситуацію, але й на темпи торгівлі сільськогосподарською сировиною, зокрема, насінням соняшнику.
У разі продовження нестабільної ситуації на валютному ринку внутрішні ціни будуть змінюватись відповідно до коливань курсу долара по відношенню до гривні.
За висновками експертів для 2016/17 МР характерним буде суттєве зростання переробки соняшнику та скорочення виробництва і переробки ріпаку. Одночасно прогнозується зростання експорту ріпаку до 90 % від валового збору.
Очікується підвищений попит та збільшення експорту олії соняшникової до країн ЄС через неурожай ріпаку, а також збільшення використання олії соняшникової на внутрішньому ринку при виробництві маргаринової продукції та майонезу.
Створення умов для забезпечення максимальної переробки сої, ріпаку та льону на вітчизняних олійнодобувних підприємствах.
Нарощування обсягів виробництва та експорту олійно-жирової продукції з високою доданою вартістю (олія рафінована фасована, маргаринова продукція та жири спец. призначення, майонез).
Запровадження енергозберігаючих технологій спалювання лушпиння з метою повного самозабезпечення підприємств електроенергією та парою.
Зростання питомої ваги портових відвантажень в загальному обсязі експорту, а також зростання потужностей з перевалювання рослинних олій та їх зберігання в портах.
Скорочення логістичних витрат та підвищення ефективності експорту олійно-жирової продукції.
Розширення ринків збуту для вітчизняної олійно-жирової продукції, зокрема, відкриття китайського ринку для українського соняшникового шроту.
Головна умова подальшого стабільного розвитку олійно-жирового комплексу України — збереження експортного мита на насіння соняшнику, а також нарощування переробки сої та ріпаку.
Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» проінформував про окремі питання, які були вирішені виконавчою дирекцією протягом останніх років:
- Збереження дії Закону України «Про ставки вивізного(експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур», зокрема на насіння соняшнику.
- Відстоювання позиції при укладанні Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС щодо недопущення скасування дії вивізного(експортного) мита на насіння соняшнику.
- Недопущення адміністративного регулювання олійного ринку, зокрема, запровадження квотування та ліцензування експорту соняшникової олії.
- Звільнення шроту/макухи від отримання дозволу в Міністерстві екології та природних ресурсів України на транскордонне перевезення.
- Сприяння забезпеченню вагонами-зерновозами підприємств олійно-жирової галузі України під завантаження шротом та лушпинням гранульованим.
- Скасування реєстрації зовнішньоекономічних контрактів щодо експорту олії соняшникової на Аграрній біржі.
- Збереження дії ДСТУ 4694:2006 «Соняшник. Олійна сировина. Технічні умови».
- Перенесення терміну впровадження перспективних технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із котелень, що працюють на лушпинні соняшнику.
- Налагодження торговельних відносин з КНР щодо торгівлі українським соняшниковим шротом та олією.
- Недопущення запровадження заборони щодо використання пальмової олії у харчовій промисловості.
- Сприяння підготовці та перепідготовці фахівців олійно-жирових підприємств та підвищенню їх кваліфікації.
- Сприяння спрощенню процедури отримання карантинного сертифікату на перевезення соняшнику територією України.
- Сприяння скороченню кількості документів дозвільного характеру.
- Вирішення проблемних питань, які виникають у сфері технічного регулювання.
- Вирішення питання видачі санітарних сертифікатів, які були потрібні на вимогу країн-імпортерів, але видача яких скасована Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів».
- Вжиття заходів щодо упередження фальсифікації олії соняшникової курячим жиром.
Одностайним рішення Загальних зборів було продовжено повноваження Капшука С. П. на посаді генерального директора асоціації «Укроліяпром» терміном на 5 років.