Про чергові загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром»
12 березня 2015 року в м. Києві відбулись чергові Загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром».
На зборах було обговорено основні тенденції олійного ринку у 2014/15 МР з урахуванням результатів роботи олійно-жирових підприємств за 2014 рік та 5 місяців 2014/15 МР.
Було відмічено, що у 2014 році, за попередніми даними Держстату України, без урахування олійниць вироблено:
- Олії нерафінованої (всього) — 4475 тис. тонн проти 3422 тис. тонн у 2013 році (зростання на 30,8 %);
В т. ч.:
- соняшникової — 4226 тис. тонн проти 3269 тис. тонн у 2013 році (зростання на 29,3 %);
- соєвої — 142,5 тис. тонн проти 109 тис. тонн у 2013 році (зростання на 30,8 %);
- ріпакової — 96,6 тис. тонн проти 41,1 тис. тонн у 2013 році (зростання у 2,3 раза).
На сьогоднішній день Україна займає провідне місце у світі по експорту соняшникової олії, експортуючи її у 109 країн світу. На світових ринках основними споживачами її стали країни Азії, ЄС, Близького Сходу, Африки та СНД. В останні два роки спостерігається ріст експорту олії в Китай.
Олійно-жировий комплекс України є єдиним сектором аграрного виробництва, де завдяки запровадженню економічних заходів регулювання ринку — експортного мита на насіння соняшнику встановлено баланс економічних інтересів держави, сільськогосподарської та переробної сфер виробництва і внутрішнього споживача, де виробляється конкурентоспроможний на світових ринках продукт з високою долею доданої вартості, створеної в Україні.
Потужності по переробці олійного насіння в Україні збільшились з
2,5 млн тонн у 1998 році до 14,5 млн тонн у 2014 році, а використання виробничих потужностей за цей період збільшилось з 30 % до 80 %. Очікується, що до 2015 року потужності по переробці олійних культур перевищать
15 млн тонн на рік і матимуть тенденцію до подальшого нарощування як за рахунок будівництва нових підприємств, так і за рахунок модернізації та реконструкції діючих. На вітчизняних потужностях є можливість переробляти весь урожай олійних культур (соняшник, соя, ріпак, льон).
Однак, слід зауважити, що залучення інвестицій в значній мірі залежить від стабільного законодавчого поля в державі. Намагання змінити чинні законодавчі акти з періодичністю декілька разів на рік — два не сприяють розвитку багатопрофільного бізнесу в олійно-жировій галузі. В разі скасування експортного (вивізного) мита на насіння соняшнику є ризик того, що зарубіжні інвестори можуть вивести потужності по переробці олійних в інші країни, зокрема в Росію, Білорусь та країни ЄС.
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур“ щодо скасування вивізного (експортного) мита на насіння соняшнику, реєстраційний номер 1837 від 26.01.15 (ініціатор законопроекту народний депутат України VIII скликання Вадатурський А. О.).
Даний законопроект викликав занепокоєння у колективів підприємств олійно-жирової галузі України через можливість дестабілізації ситуації на олійному ринку у разі його прийняття.
На цій підставі учасники Загальних зборів підписали колективне звернення до керівництва Уряду, Верховної Ради України та відповідних комітетів ВРУ УШ скликання щодо недопущення скасування вивізного(експортного) мита на насіння соняшнику.
На зборах були прийняті до складу асоціації «Укроліяпром» ТОВ «АГРОКЕПІТАЛ ГРУП ЛТД» (олійноекстракційний завод в смт. Троїцьке, Луганська обл.), Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» та Одеська національна академія харчових технологій.