Про чергові загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром»
25 червня 2015 року в м. Києві відбулись чергові Загальні збори учасників асоціації «Укроліяпром».
У доповіді Генерального директора асоціації «Укроліяпром» Капшука Степана Павловича про результати роботи олійно-жирової галузі України за 9 місяців 2014/15 МР, прогноз на 2015/16 МР та про діяльність виконавчої дирекції асоціації «Укроліяпром» за березень червень 2015 року, а також у виступах учасників Загальних зборів було відмічено, що навіть в умовах воєнної агресії, фінансової і економічної кризи олійно-жировий комплекс України продовжує демонструвати зростання виробництва продукції та нарощування обсягів її експорту.
Українська соняшникова олія експортується у 95 країн світу. На світових ринках основними споживачами її стали країни Азії, ЄС, Близького Сходу, Африки та СНД. В обсягах світового експорту олії соняшникової питома вага України складає 56 %.
У 2014/15 МР, за прогнозами аналітиків, Україна залишиться світовим лідером, як з виробництва (4,2 млн. тонн), так і з експорту олії соняшникової (3,8–3,9 млн. тонн).
Ця особливість галузі є результатом спільної наполегливої і системної роботи підприємств та виконавчої дирекції асоціації «Укроліяпром», а також співпраці з Кабінетом Міністрів України, урядовими установами, авторитетними громадськими організаціями, комітетами, фракціями та окремими депутатами Верховної Ради України по вирішенню питань продовольчого законодавства, оподаткування, технічного та митно-тарифного регулювання.
Продовжується співпраця з органами законодавчої та виконавчої влади, організаціями та установами з метою забезпечення стабільної та ефективної роботи олійно-жирової галузі, зокрема, по вирішенню проблем:
- основною проблемою було і залишається збереження економічних взаємовідносин, які склались на внутрішньому ринку між товаровиробниками олійної сировини, виробниками олії та споживачами, тобто збереження дії вивізного (експортного) мита на насіння соняшнику;
- недопущення відновлення відшкодування ПДВ при експорті зернових та технічних культур включно окремим суб’єктам господарювання (відхилення законопроекту № 2527 від 02.04.15);
- перенесення терміну до 01.01.2025 впровадження перспективних технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із котелень, що працюють на лушпинні соняшнику;
- налагодження торговельних відносин з КНР щодо торгівлі українським соняшниковим шротом, зокрема активна співпраця з Держветфітослужбою України по підготовці проведення інспектування китайськими інспекторами олійнодобувних підприємств — потенційних експортерів соняшникового шроту та проектів відповідей фітосанітарній службі КНР від Держветфітослужби України щодо урегулювання окремих невідповідностей, виявлених на підприємствах під час інспекції.
Учасниками Загальних зборів було відмічено, що основними тенденціями олійного ринку у 2014/15 МР були:
- За попередніми даними в Україні у 2014 році виробництво основних видів олійних зменшилось проти 2013 року на 40,0 тис. тонн або на 0,2 %. Виробництво соняшнику скоротилося на 948 тис. тонн або на 8,6 % через зниження урожайності, ріпаку — на 188,4 тис. тонн або на 7,9 % за рахунок скорочення площ посіву та незважаючи на зростання урожайності. При цьому виробництво сої зросло на 1097 тис. тонн або на 39,5 % за рахунок зростання урожайності на 2,4 % та площ збирання на 32,7 %.
- У 2014 році, соняшник залишився найрентабельнішою сільськогосподарською культурою — 37,4 % (28,7 % у 2013 році). При цьому, рівень рентабельності продукції сільського господарства і послуг склав 26,3 % (11,4 % у 2013 році), рослинництва — 29,2 % (11,1 % у 2013 році). Рентабельність сої зросла до 34,2 % (15,9 % у 2013 році), ріпаку — до 28,7 % (8,8 % у 2013 році).
- Зниження світових цін на олії, що спостерігається вже третій рік поспіль.
Небувало різке та довготривале зниження цін на нафту, що провокує ще більше зниження цін на олії рослинні, які і до цього часу мали тенденцію до зниження. - Робота вітчизняних підприємств, зокрема, олійно-жирової галузі проходить в умовах світової фінансово-економічної кризи та вкрай нестабільної політичної та економічної ситуації в Україні. Внаслідок цього не всі підприємства у Донецькій та Луганській областях мали можливість працювати у 2014/15 МР.
- Зменшення перехідних залишків насіння соняшнику у поточному маркетинговому році проти минулого маркетингового року.
За даними Держстату України запаси насіння соняшнику станом на 01.06.15 року становили 1,5 млн. тонн (на 32,5 % менше, ніж на 01.06.14 р.), із них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) зберігалося 0,8 млн. тонн (на 17 % більше), на підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання — 0,7 млн. тонн (на 55,5 % менше, ніж торік). - Стримування продаж соняшнику сільгосптоваровиробниками та посередниками, чому у значній мірі сприяють постійні наміри скасувати експортне мито на насіння соняшнику.
- Концентрація обсягів експорту олії соняшникової. У 2014/15 МР олія соняшникова експортується до 95 країн світу. При цьому, 92 % від її обсягів експортується до 12 країн світу. Основними країнами-імпортерами стали: Індія (43,7 %) та Китай (13,6 %).
- Відкриття китайського ринку для експорту з України соняшникового шроту.
- Нарощування експорту олії соєвої, ріпакової та соняшникової рафінованої до Китаю та Індії.
- Падіння цін на олії та олійні на початку маркетингового року, що відповідало світовим тенденціям. Різке зростання цін на насіння соняшнику на внутрішньому ринку, починаючи з листопада 2014 року, що пояснюється, головним чином, різким падінням курсу гривні до долара США.
- Скорочення виробництва та експорту олії соняшникової у порівнянні з минулим маркетинговим роком через скорочення виробництва насіння соняшнику майже на 1 млн. тонн та стримування продаж сільгосптоваровиробниками та трейдерами.
- У 2014/15 МР в Україні склалася унікальна ситуація, коли при різкому зростанні цін на соняшник (з 3,5 тис. грн./тонну до 10,0–11,0 тис. грн./тонну) експортні ціни на олію та шрот знижувалися.
- Тимчасова дестабілізація цінової ситуації на продовольчому ринку, зокрема, на ринку соняшникової олії, спровокована наприкінці лютого необґрунтованим ажіотажним попитом на ряд продуктів харчування, зокрема, на олію соняшникову.
- Зростання цін на олію соняшникову нерафіновану та рафіновану на внутрішньому ринку, що було обумовлено зростанням цін на сировину (соняшник) та допоміжні матеріали, електроенергію тощо. Головним чином зростання цін було спровоковано девальвацією гривні через різке зростання курсу долара.
- Загроза можливого обмеження добових лімітів підприємств на електроенергію та невизначеність щодо забезпечення їх газом, що може негативно впливати на роботу підприємств.
- Усунення адміністративних перешкод, пов»язаних з переміщенням насіння олійних культур та продуктів їх переробки територією України для їх подальшого експорту. Значне скорочення дозвільних документів.
- Спрощення процедури екологічного контролю за переміщенням через митний кордон шроту/макухи.
- Нарощування переробки сої та ріпаку на вітчизняних підприємствах та відповідне зростання виробництва та експорту соєвої та ріпакової олій.
- Зменшення виробництва маргаринової продукції та майонезу.
- Встановлення 10 % ввізного мита на імпорт товарів 1–24 груп за кодами УКТ ЗЕД.
Щодо прогнозу на 2015/16 МР, як відзначають аналітики, 2015/16 МР буде непростим для олійного ринку. Після багатьох років активного попиту олійний ринок вступає в період переваги пропозиції та більш низьких цін.
Ціни на нафту, які впродовж багатьох років знаходились на історично високому рівні, різко впали і в даний час не перевищують 65 дол./барель. Якщо додати коливання валютних курсів та слабке економічне зростання в деяких крупних розвинутих країнах, то з»являються всі підстави для невизначеності щодо цінової ситуації на світовому олійному ринку.
В Україні передбачається:
- виробництво соняшнику та олії соняшникової практично відповідатиме рівню 2014/15 МР;
- Україна залишиться світовим лідером, як з виробництва соняшнику, так і з виробництва та експорту олії соняшникової та шроту;
- нарощування переробки насіння ріпаку та сої на вітчизняних підприємствах, що дасть можливість завантажити потужності та зменшити залежність від соняшнику;
- пошук нових ринків збуту для вітчизняної олійно-жирової продукції з високою доданою вартістю.
Учасниками Загальних зборів асоціації «Укроліяпром» було прийнято рішення про встановлення нагород асоціації «Укроліяпром» для нагородження працівників за значні трудові досягнення в олійно-жировому виробництві та особистий внесок у розвиток олійно-жирової галузі.
Положення про нагородження, яке затвердили учасники Загальних зборів передбачає також відзначення підприємств, організацій та їх підрозділів.