Про загальні збори учасників Асоціації «Укроліяпром»
11 липня 2024 року відбулись чергові загальні збори учасників Асоціації «Укроліяпром», на яких Генеральним директором Капшуком С.П. були висвітлені питання щодо роботи олійно-жирового комплексу України у вересні - червні 2023/24 МР. Учасники зборів були також ознайомлені з прогнозом виробництва насіння олійних культур у 2024/25МР.
Головною особливістю 2023/24 МР для підприємств олійно-жирової галузі України, як і для всієї країни, залишається робота в умовах військового стану, через повномасштабну агресію росії проти України.
Щодо роботи підприємств олійно- жирової галузі у травні- червні поточного маркетингового року, основною проблемою стало повернення до віялових відключень через намагання агресора знищити енергетичну систему України. Залишаються актуальними вирішення питань логістики, технічного регулювання , збереження існуючих ринків збуту олійно-жирової продукції та пошук нових.
Була підкреслена плідна співпраця з Мінагрополітики, Мінекономіки, Укрзалізницею та Держпродспоживслужбою, державницька позиція яких сприяє нарощуванню виробництва та експорту продукції з високою доданою вартістю, а також забезпечує роботу підприємств в умовах військового стану.
Незважаючи на всі перепони, олійно-жирова галузь України спромоглась досягти наступного.
Значно зріс експорт олії соняшникової. У січні-червні 2024 року експорт олії соняшникової зріс проти відповідного періоду 2022 року – у 2 рази; 2023 року – у 1,3 рази.
За десять місяців 2023/24 МР експорт олії соняшникової зріс проти експорту відповідного періоду 2022/23 МР майже у 1,2 рази.
Вперше за всі роки, в Україні перероблено 1,0 млн.тонн насіння ріпаку (22,3% від урожаю 2023 року), і це незважаючи на те, що насіння ріпаку вважається переважно експортно спрямованою сільськогосподарською сировиною.
Експорт олії ріпакової у липні- червні 2023/24 МР досяг рекордної позначки у понад 420 тис.тонн. Українська олія ріпакова впевнено виходить на ринки Китаю, країн ЄС, Малайзії, Сінгапуру та інших країн світу. Позитивна динаміка спостерігається і по ріпаковому шроту.
Продовження зростання експорту олії соєвої та шроту, а відповідно їх виробництва та переробки, особливо у січні-червні 2024 року.
Зростання внутрішньої переробки насіння ріпаку та сої, а також значне нарощування експорту продукції з високою доданою вартістю, а саме олії та шроту, підтверджує позицію Асоціації щодо необхідності створення умов для максимальної переробки насіння олійних культур на вітчизняних потужностях. Подальший розвиток олійно-жирової галузі України передбачаємо не стільки в нарощуванні переробки насіння соняшнику, скільки таких олійних культур, як соя та насіння ріпаку, які до цього часу розглядаються як експортно спрямовані. У цьому питанні сподіваємось на підтримку Мінагрополітики та Мінекономіки України.
Щодо можливого виробництва насіння олійних культур у 2024/25 МР , спостерігаються різні прогнози учасників олійного ринку. При цьому більшість очікує зростання виробництва соєвих бобів та скорочення виробництва насіння ріпаку. Виробництво насіння соняшнику та насіння олійних культур в цілому практично відповідатиме рівню 2023/24 МР. Проте, аномальна спека може значно скорегувати всі прогнози.