Про загальні збори учасників Асоціації «Укроліяпром»

18 липня 2025

17 липня 2025 року відбулись чергові загальні збори учасників Асоціації «Укроліяпром», на яких Генеральним директором Капшуком С.П. були висвітлені питання щодо роботи олійно-жирового комплексу України 2024/25 МР та прогнозу на 2025/26МР.

Особливості 2024/25 МР

Нерівномірна та непостійна пропозиція соняшнику від аграріїв не дозволяла впродовж всього маркетингового року формувати достатні запаси на олійнодобувних підприємствах. Це підтверджується тим, що впродовж поточного маркетингового року до 67% щомісячних перехідних запасів соняшнику знаходились у сільськогосподарських підприємств.

Щодо насіння ріпаку, для якого 2024/ 25МР закінчився у червні поточного року. Експортовано 3,1 млн. тон (86 % від його виробництва), перероблено на олію -0,5 млн. тон (14% від його виробництва). Вироблені олія та шрот майже повністю експортовані до країн ЄС. Враховуючи, що ріпакова олія та шрот користуються попитом в цих країнах, необхідно переходити до нарощування переробки сировини всередині країни та зростання експорту продукції з доданою вартістю. За підсумками 2024/25 МР завантаження потужностей з переробки насіння ріпаку очікується на рівні 18,5%.

Завдяки дії вивізного (експортного) мита на насіння соняшнику, у 2024/25 МР практично весь соняшник спрямовано на переробку. Проте, завантаження потужностей з переробки насіння соняшнику не перевищить 63,1%. Збільшення завантаження можна було здійснити за рахунок насіння ріпаку ( але він практично повністю експортований), та соєвих бобів, яким також надається перевага експорту.

Використання потужностей з переробки соєвих бобів, виходячи з того, що у 2024/25 маркетинговому році буде перероблено на олію 2,2-2,5 млн. тон, завантаження загальних потужностей з їх переробки очікується на рівні 44,0%.

Щодо прогнозу на 2025/26 МР. За розрахунками Асоціації очікується виробництво 22 млн. тонн насіння олійних культур ( соняшник -13,0 млн. тон, ріпак – 3,0 млн. тон, соя – 6,0 млн. тон). При діючих в Україні потужностях ( без врахування тимчасово окупованих територій та зони бойових дій) весь урожай може бути перероблений всередині країни.

Надію на це нам дає прийняття «соєво-ріпакових» правок , якими передбачається запровадження експортного мита на насіння ріпаку та сою.

Асоціація не очікує , що на першому етапі сільськогосподарські виробники та кооперативи, повністю спрямують сою та ріпак на переробку. Очікуємо переробку у 2025/26 МР насіння ріпаку в обсязі 1,5- 1,6 млн тон та соєвих бобів – 3- 3,2.млн.тон.

Щодо Законопроекту 13157 «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення».

Верховна Рада України на засіданні 16 липня 2025 року проголосувала в другому читанні за законопроект №13157(245 голосів за), в якому були «соєво-ріпакові» правки.

Законопроект передбачає встановлення експортного мита на насіння ріпаку та сої в розмірі 10% з 1 числа за місяцем прийняття закону.

Прийняття даного законопроекту в частині встановлення експортного мита на ріпак та сою дозволить збільшити їх переробку та нарощувати експорт продукції з високою доданою вартістю.

Нарешті в Україні створенні умови для максимальної переробки основних олійних культур (соняшник, соя, ріпак) на вітчизняних потужностях.

Асоціація «Укроліяпром» впродовж свого існування, починаючи з 1998 року, вважала це головною своєю метою, якої нарешті досягнуто.

Створення умов для максимальної переробки сільськогосподарської сировини всередині країни, зокрема шляхом запровадження експортного мита на насіння ріпаку та сою, відповідає Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року, одним з напрямків якої визначено, що розвиток українського виробництва харчової продукції є безумовним пріоритетом в рамках реалізації національної стратегії з переходу від сировинної моделі економіки до високотехнологічних галузей та збільшення доданої вартості готової продукції

Тепер головна задача – максимально наростити переробку насіння ріпаку та сої у 2025/26 МР.