Щодо ситуації на олійному ринку України
На сьогоднішній день, коли практично завершено збирання соняшнику та сої, можемо зробити висновок, що урожай олійних в Україні у 2017 році у порівнянні з 2016 роком скоротився майже на 3 %. При цьому, скорочення валового збору насіння соняшнику передбачається в межах 8–12 %, сої — 10–13 %. Це пояснюється, головним чином, складними погодними умовами, а саме: значна посуха у період дозрівання та, як наслідок, скорочення урожайності соняшнику — на 10 %, сої — на 13 %.
У поточному маркетинговому році валовий збір насіння ріпаку майже вдвічі перевищив минулорічний і склав (попередні дані) 2,15 млн. тонн.
За період з липня по жовтень 2017/18 МР вже експортовано з нового урожаю майже 2,0 млн. тонн олійних. Зокрема, експорт насіння ріпаку за цей період склав 1,68 млн. тонн або 80 % від його валового збору. При таких темпах до кінця поточного року весь ріпак буде практично експортовано, а його переробка на вітчизняних потужностях не буде мати значного нарощування. І це при тому, що вітчизняні потужності з переробки насіння ріпаку вже перевищують 2,0 млн. тонн на рік.
Аналогічна ситуація складається і по сої, вітчизняні потужності з переробки якої досягли 4,0 млн. тонн на рік і мають тенденцію до подальшого зростання. Проте, тільки за 2 місяці поточного маркетингового року експорт сої з України зріс проти відповідного періоду минулого маркетингового року майже на 4 %. Це свідчить про те, що й у поточному маркетинговому році Україна не зможе завантажити власні потужності та наростити виробництво та експорт соєвої олії та шроту, які користуються попитом на світовому ринку.
Щодо виробництва та експорту олії соняшникової, то Україна і в поточному маркетинговому році також залишиться світовим лідером, незважаючи на очікуване скорочення (у межах 10 %) у порівнянні з минулим маркетинговим роком. При цьому передбачається максимальна переробка соняшнику на вітчизняних потужностях, чому сприяє дія вивізного експортного мита на нього.
За підсумками 10-місяців 2017 року зростання експорту олії соняшникової проти відповідного періоду 2016 року склало 140 %. За підсумками вересня-жовтня 2017/18 МР зростання експорту олії соняшникової проти відповідного періоду 2016/17 МР склало 114,2 %.
Негативний вплив на ситуацію на олійному ринку мають намагання сільгосптоваровиробників реалізовувати насіння соняшнику за готівку, що призводить до тінізації даного сегменту ринку та значно ускладнює роботу олійнодобувних підприємств України, які працюють у правовому полі. Крім того, як і в минулому сезоні, продовжується стримування продаж соняшнику.
Тенденція падіння світових цін на олійні та олії спостерігається і в поточному маркетинговому році. При цьому, в Україні знову створюється унікальна ситуація, коли при падінні експортних цін на олію соняшникову продовжується необґрунтоване зростання внутрішніх цін на насіння соняшнику (до 12 тис. грн. за тонну), що призводить до критично низької маржинальності переробки.
У поточному маркетинговому році також викликає занепокоєння не- вирішення Укрзалізницею питання безперебійного надання зерновозів під завантаження шротом/макухою для поставок на експорт. Внаслідок цього, мають місце неодноразові випадки зупинення олійнодобувних підприємств (Вінницький ОЖК та Мелітопольський ОЕЗ, тощо).